Öğretmen ve Eğitim Dergisi     

 
Abonelik
Anketler
Editörden
Film Kulübü
Güncel Yazılar
Haberler
İktibas
İletişim
İyi Örnekler
Karikatür
Profesyonel Gelişme
Röportajlar
Tüm Sayılar
Ünlemler
Web Siteleri
Yazar Öğretmenler
Yazarlar
Yazı Gönder
Yorum Yaz
- EDİTÖRDEN

11. Sayı- Editörden

Öğretmenin de Yenisi (mi) Makbuldür? Öğretmenler Günü’nde bir emektar öğretmenle tanıştım. Devlet okullarında 25 yıl görev yaptıktan sonra
   
- Sosyal Ağlarda Bize Katılın
Öncü Eğitimciler Facebook SayfasıÖncü Eğitimciler Twitter SayfasıGoogle Grupları
 9. Sayı: Selamun Aleykum ya da Yurtta Sulh Cihanda Sulh
(Bu yazı 8120 kez görüntülendi.)
 

Selamun Aleykum ya da Yurtta Sulh Cihanda Sulh

Biri mensubu olduğumuz dinin Yüce Peygamberi’nden biri yeni devletimizi kuran Lider’in dilinden iki cihanşumül barış mesajı: “Barış ve esenlik üzerinize olsun”, “Bütün dünya kardeş olsun!”

Bir barış ve huzur ortamında yaşayabilme kabiliyeti, tecrübesi ve irfanı, diyebilirim ki, hiçbir medeniyette bizdeki kadar mümkün değildir. Peki ne oluyor bize de sürekli bir barış arayışı içindeyiz? Bizi bize düşüren, aramıza kara kedi sokan nedir? Son kertede Türkiye kimseyle değil kendiyle mücadele ediyor. Ve bu mücadeleyle de yine en çok kendine ve geleceğine ediyor.

Yeni öğretim yılıyla birlikte dergimiz de ruhunu ve sayfalarını yenileyerek eğitimciler olarak en mahsus mekanımız öğretmenler odasına ulaştı. Bu sayımızda memleketimizin her ferdinin ama belki de en çok biz eğitimcilerin hasretle sona ermesini beklediği gerginliğimizi kapak konusu yaptık. Öğretmen, gazeteci, akademisyen, öğrenci ve velilerimiz toplumsal barışa ilişkin görüşlerini paylaştı dergimizde. Muhammet Yılmaz ve Murat Karasoy Gezi Parkı olaylarını bir eğitimci ufkuyla ve eleştirel bir yaklaşımla yeniden irdeledi.

Çiçeği burnunda derneğimiz Öncü Eğitimciler, 7 yıllık heyecanı aynen taşıdı yeni mekanına. Bu heyecanı, bu ay gerçekleştirdiğimiz Genel Kurul, yeni dönemine başlayan akademimiz, hazırlıkları tamamlanan 5. Öğretmenim Sempozyumu ve daha birçok etkinliği ile sizlere taşımaya çalıştık.  

Bahar ve yaz aylarında yaptığımız temalı Balkan ve Karadeniz gezilerimize ilişkin keyifli notlara da yer verdik sayfalarımızda. Emektar ama halen sınıfta olan kıpır kıpır ruhuyla gezi boyunca da bize enerji veren sevgili ve değerli öğretmenimiz Mahire Kiremitçi’nin “Sarı Saltuk’un İzinde” adlı koşması, şüphe yok ki şiirden ve gönülden anlayan her okuyucumuzu coşturacak.

Her sayıda yer alan Yazar Öğretmenler, Film Kulübü, Web Sayfaları ve Eğitim Gündemi bölümlerimiz ise her sayıda olduğu gibi uzmanlarınca ve titizlikle hazırlandı.

Fakat bu sayımızın en büyük zenginliği, hayatını eğitime adamış değerli bir hocamızın yazar kadromuza katılması oldu. Hemen hepimizin yakından tanıdığı hocamız Prof. Dr. Aytaç Açıkalın Beyefendi, biz öğretmen öğrencileri için Öğretmenler Odası’nı yazdı. Hocamıza bitmeyen heyecanıyla bize yol göstermeye devam ettiği için minnettarız.

Bu sayımızı değerli kılan diğer bir husus ise dergimizi sizlere hazırlayan kadronun büyük oranda gençleşmesi. 9. Sayımız olan bu sayıyı neredeyse tamamıyla akademimiz öğrencileri üstlendi. Organizasyonundan grafiğine, sabit bölümlerden kendi yazılarına, fotoğraf seçimine kadar büyük oranda onların emeği ile hazırlandı bu sayı. Ve en büyük kazancımızın da bu olduğunu düşünüyorum.

Bu sezon sloganımız “Gülümseyen öğretmen=Mutlu öğrenci!”

Yüzünüzdeki gülümseme devam ettikçe sınıfımız huzurlu olacak. Toplumsal barışımızın teminatı da bu sınıflarda hayata gülümseyerek bakan huzurlu ve mutlu çocuklar olacak. 

(Bu yazı 8120 kez görüntülendi.) 2013-11-23
 
Sayfaya Yorum Ekle
Adınız  E-posta
Yorumunuz
 

Yorumlar

 Murad KARASOY  2013-12-01 01:34:53
 Dergiye şöyle bir baktığımda buram buram Anadolu kokusu hissettim. Ben bir öğretmenim ve bu kadar söyleyeceğim. Elinize sağlık.
 
 Türkan AKGÜL  2013-11-30 21:09:35
 Bu yazıya verilen başlıktaki mahiyetinizi anlamadım?Nasıl bir mana taşıyor?
 
 
   
 
İstanbul - İbrahim Hakan KARATAŞ E-posta: ihkaratas@gmail.com
www.materyal.org.trwww.oncuegitimciler.org.tr www.egitimakademisi.org.tr