Öğretmen ve Eğitim Dergisi     

 
Abonelik
Anketler
Editörden
Film Kulübü
Güncel Yazılar
Haberler
İktibas
İletişim
İyi Örnekler
Karikatür
Profesyonel Gelişme
Röportajlar
Tüm Sayılar
Ünlemler
Web Siteleri
Yazar Öğretmenler
Yazarlar
Yazı Gönder
Yorum Yaz
- EDİTÖRDEN

11. Sayı- Editörden

Öğretmenin de Yenisi (mi) Makbuldür? Öğretmenler Günü’nde bir emektar öğretmenle tanıştım. Devlet okullarında 25 yıl görev yaptıktan sonra
   
- Sosyal Ağlarda Bize Katılın
Öncü Eğitimciler Facebook SayfasıÖncü Eğitimciler Twitter SayfasıGoogle Grupları
 Kamuran KARAHAMZA- Eli Öpülesi İnsan
(Bu yazı 967 kez görüntülendi.)
 

ELİ ÖPÜLESİ İNSAN

Günümüzde biliyoruz ki her sektörde, çalışan personelin bir işi yapma isteği ve bu konudaki başarısı onun motivasyonu ile doğrudan alakalı. Bu sebepten şirket yöneticileri, çalışanlarının motivasyonunu yüksek tutup, iş verimini arttırmak için çeşitli etkinlikler düzenlemekte, çalışmalar yapmaktadırlar. Bu konuda hiçbir masraftan kaçmamaktadırlar. Neticede çalışanlarının çalışma ve iş üretme isteğini canlandırmak suretiyle; yapmış olduğu masraftan çok daha fazlasını kazanacağını ve sorun olarak görünen bir çok durumun da kaynağında motivasyon eksikliğinin olduğunu bilirler.

Motivasyonu yüksek bir meslek erbabı, kolay kolay vazgeçmez, karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek için çeşitli yollar düşünür ve başarmak, gerçekleştirmek istediği hedefe ulaşmak için pes etmeden çalışır, bu uğurda karşılaştığı zorluklar onu yormaz, hedefe ulaşmak için sorumluluklarını -kimsenin hatırlatmasına gerek kalmadan- yerine getirir, elinden gelen gayreti gösterir.

Öğretmenlik mesleğine gelince; ülkemizin yarınlarını emanet edeceğimiz insanları yetiştirdiği, eğittiği, geleceğe hazırladığı, kişiliklerinin gelişmesinde ki rolü de düşünüldüğünde; en iyi, en kusursuz, en mükemmel yapılması gereken meslekte öğretmenlik olmalı.

İşte tam bu noktada Öğretmenlerimizin motivasyon düzeyleri önem arz ediyor. Motivasyonu düşük öğretmen, sürekli sorunlara takılır kalır, mesleğini etkili bir şekilde yapamaz, bir başka değişle öğrencilerinde gerçekleştirmek istediği davranış değişikliklerini başarıyla tamamlayamadığı gibi bununla bağlantılı başka problemlerle uğraşmak zorunda kalır.  Dolayısı ile eğitim camiasının adeta lokomotifi olan bu insanların motivasyonlarının yüksek tutulması onların çalışkan, ahlaklı, başarılı öğrenciler yetiştirmesi anlamına gelmektedir. Bu durumda ülkemizin geleceğini doğrudan etkileyecektir.

Peki öğretmenler ne istiyor? Onların motivasyonunu nasıl yüksek tutabiliriz?

Günümüzde öğretmenleri en çok üzen, kıran, inciten, motivasyonlarının yerlerde sürünmesine neden olan durum: Siyasetçilerin, öğrenci ve veli nezdinde öğretmenleri siyasi bir aktör gibi görerek, veli ve öğrencinin iltifatını (oyunu) kazanmak için, onların mesleki itibarlarını, onurlarını yok etmeleri, ayaklar altına almaları olmuştur. Ayrıca öğrenci ve veli ile karşı karşıya kaldığı durumlarda öğretmen haklı bile olsa, bir takım siyasi beklentilerle, hakkının toplum önünde teslim edilmemesi; buna karşın haksız olduğu durumda da toplum önünde öğretmenlerin yerden yere vurularak rencide edilmesi olmuştur. Aslında bu şekilde yapılmak suretiyle sadece suçlu öğretmen cezalandırılmış olmamakla birlikte o öğretmenin şahsında toplum vicdanında tüm öğretmenler cezalandırılmaktadır. Bu da öğretmenlik mesleğinin itibarını zedelemektedir.

Kim toplum tarafından itibar edilmeyen, saygı gösterilmeyen, kendini şamar oğlanı gibi hissedeceği bir mesleği severek, aşk ile yapabilir ki?

Umarım yeni dönemde Eli Öpülesi İnsan’a hak ettiği mesleki itibar iade edilir. İşte o zaman görülecektir ki eğitim-öğretimde sorun gibi görünen bir çok husus, öğretmenlerin  görevini adeta bir sanat icra edercesine titizlikle yerine getirmeleriyle, özverileriyle ve fedakarlıklarıyla ortadan kalkacaktır.

                                                                                                  KAMURAN KARAHAMZA

                                                                                  DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ

                                                                                                          20/05/2013

(Bu yazı 967 kez görüntülendi.) 2015-04-18
 
Sayfaya Yorum Ekle
Adınız  E-posta
Yorumunuz
 
 
   
 
İstanbul - İbrahim Hakan KARATAŞ E-posta: ihkaratas@gmail.com
www.materyal.org.trwww.oncuegitimciler.org.tr www.egitimakademisi.org.tr